مقالات

رنگ نمای ساختمان

میکروسمنت نوعی پوشش دکوراتیو

نمای ساختمان به عنوان هویت بصری بخش مهمی از ساختمان است که زیبایی آن تأثیری مستقیم در زیبایی کلی ساختمان دارد و باید با بهترین گزینه ممکن رنگ آمیزی شود و رنگ انتخابی نه تنها باید با سبک ساختمان و محله همخوانی داشته باشد تا زیبایی بی نظیر به ما عرضه کند بلکه باید از کیفیت لازم برخوردار باشد تا در برابر شرایط جوی، نور خورشید و هر گونه آلودگی‌های هوا مقاومت کرده و بتواند تا مدت‌های طولانی عایقی مناسب برای محافظت و زیباسازی ساختمان باشد.

رنگ‌های نما در انواع مختلفی تولید و عرضه شده‌اند اما در میان این رنگ‌ها، رنگ‌های الاستیک و کشسان که مقاومت خوبی در برابر بروز ترک‌های احتمالی در سطح نما در طول مدت بهره برداری را دارند مورد توجه مشتریان و سازندگان قرار گرفته است.

رنگ نمای پارس دکو تمام ویژگی‌هایی که رنگ نما با استاندارد جهانی را باید داشته باشد در دو دسته رنگ‌های بافت دار و بدون بافت در خود جای داده و با جلوه‌های مات، نیمه مات و نیمه براق قابل ارائه می‌باشد که از این حیث برای نمای بیرونی و داخلی ساختمان حتی فضاهایی که تحت رطوبت زیادی هستند (سقف استخر و سونا) مناسب می‌باشد.

رنگ نمای ساختمان

رنگ نمای ساختمان
رنگ نمای ساختمان

دسته بندی رنگ های نما

رنگ‌های بدون بافت نما :

 1. رنگ آکرولوکس (رنگ اکریلیک نما با جلوه مات)
 2. رنگ دنسیل (رنگ اکریلیک سیلیکونی با جلوه مات)
 3. رنگ دنسیل اکسترا (رنگ اکریلیک سیلیکونی با جلوه نیمه مات)

رنگ‌های بافت دار نما :

 1. رنگ رولوتکس (رنگ بافت دار و کشسان با جلوه مات)
 2. رنگ رولوتکس اکسترا (رنگ بافت دار و کشسان با جلوه نیمه مات)
 3. رنگ تکنوسیل (رنگ بافت دار و کشسان با جلوه نیمه براق)

ویژگی های رنگ نما

ویژگی و خصوصیات رنگ نمای پارس دکو

 • مقاوم در برابر تغییر رنگ بر اثر تابش نور خورشید و اشعه
 • مقاومت بالا در برابر پوسته شدن
 • انعطاف پذیری بالا
 • قابل اجرا بر روی سطوح بتنی، سیمانی، گچی، صفحات گچی و سیمانی
 • آب گریز و غبار گریز بودن
 • مقاوم در برابر باران‌های اسیدی
 • قابلیت شستشوی بالا با واتر جت را داشته و در صورت آلودگی می‌توان نما را شستشو داد.
 • سرعت خشک شدن بسیار سریع داشته و در عرض چند ساعت به طور کامل خشک خواهد شد.
 • سرعت اجرایی بالایی دارد که به علت سرعت خشک شدن سریع این رنگ است.
 • سهولت در اجرا با ضخامت‌های تعریف شده متناسب با بافت دار یا بدون بافت بودن رنگ که اجرای رنگ روی سطح را تسهیل می‌کند.
 • مقاوم در برابر باران مخصوصا کج باران‌های مناطق شمالی کشور که به نوعی دغدغه خیلی از سازندگان و ساکنین آن مناطق می‌باشد و با ایجاد لایه‌ای محافظ از نفوذ آب از سطح نما به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.
 • رنگ‌های نمای پارس دکو گرد وغبار و آلودگی‌ها را به خود جذب نمی‌کنند و مدت زمان طولانی‌تری زیبایی و درخشندگی خود را حفظ می‌کنند.
 • خاصیت ضد باکتری، ضد قارچ و کپک تأثیری عمیق بر زیبایی و حفظ کیفیت رنگ دارد.
 • هزینه استفاده از رنگ‌های نمای پارس دکو با توجه به دوام و ماندگاری آن در طول مدت بهره برداری به نوعی سرمایه ساختمان خواهد بود که طبیعتا به ارزش آن بنا خواهد افزود.
 • قابل اجرا با انواع ابزار قلمو ،غلطک ساده و اسفنجی و دستگاه ایرلس است.

رنگ نمای ساختمان

مراحل رنگ آمیزی رنگ نما

برای اینکه بهترین رنگ آمیزی را در نما داشته باشیم باید سطح نما قبل از رنگ آمیزی به طور کامل شستشو داده شده و از هر گونه آلودگی‌ها عاری باشد در غیر این صورت احتمال بلند شدن رنگ از سطح به واسطه چسبندگی نا مناسب محتمل خواهد بود.

ترمیم ناصافی‌ها و کلیه شیارها و ترک‌های سطح باید به طور کامل و به درستی اجرا شود در غیر اینصورت عمر و دوام رنگ آمیزی و جلوه نما به شدت کاهش خواهد یافت.

پیشنهاد می‌شود برای سطوحی که موج زیادی در سطح زیرکار دارد از رنگ‌های بافت دار با جلوه مات و نیمه مات استفاده شود تا به لحاظ بصری موج سطح در برابر انعکاس نور کمتر به چشم بیاید.

استفاده از پرایمرهای مخصوص نمای پارس دکو در دو دسته پوششی و شفاف قبل از رنگ آمیزی نمای ساختمان بسیار مهم است و علاوه بر اینکه باعث چسبندگی بیشتر رنگ رویه به سطح می‌شود تا حد زیادی مصرف رنگ رویه را کاهش داده و باعث افزایش پوشش خواهد شد.

یکی از موارد مهم حین اجرای رنگ و زمان خشک شدن آن این است که حتما دمای سطح در زمان اجرا و 24 ساعت پس از اتمام رنگ از 10 درجه سانتی گراد پایین تر نباشد و رطوبت سطح از 6 درصد و رطوبت محیط از 40 تا 50 درصد بالاتر نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید